WhatsApp Botu Eğitim Serisi – Wwebjs Nedir Nasıl Kullanılır ?

WhatsApp Botu Eğitim Serisi – Wwebjs Nedir Nasıl Kullanılır ?

14 Şubat 2023 0 Yazar: admin

Whatsapp Botu Nasıl Yapılır? Eğitim serisi hem Youtube üzerinde detaylı video anlatımlarını içerirken aynı zamanda blog üzerinde detaylı anlatımlarını da içermektedir.
Peki bu eğitim serisinde neler öğreneceğiz ?

Whastapp Botu Nasıl Yapılır?

Whatsapp Botu Nasıl Yapılır? Whatsapp-web.js Kütüphanesi ile Kullanımı Hakkında Bilgi Edinin

Günümüzde mesajlaşma uygulamalarının kullanımı oldukça yaygın hale geldi. Whatsapp ise neredeyse tüm internet kullanıcıları tarafından tercih edilmektedir. Bu noktada, Whatsapp-web.js gibi kütüphanelerle geliştirilen uygulamaların kullanımı da artış göstermektedir. Bu yazımızda, Whatsapp-web.js kütüphanesi hakkında bilgi edinerek, Whatsapp botu nasıl yapılır konusunda adım adım bilgi sahibi olabilirsiniz.

Whatsapp-web.js Nedir?

Whatsapp-web.js, Javascript tabanlı bir kütüphanedir ve Node.js platformunda çalışmaktadır. Bu kütüphane sayesinde, Whatsapp’ın masaüstü sürümünde yer alan tüm özellikleri kullanarak, Whatsapp hesabınızı programlama yoluyla kontrol edebilirsiniz. Örneğin otomatik olarak mesaj, video, bağlantı gönderebilirsiniz.

Whatsapp-web.js kütüphanesi sayesinde, Whatsapp botu yapmak oldukça kolaylaşmaktadır. Ancak, öncelikle kütüphaneyi kurmanız gerekmektedir. Bunun için öncelikle Node.js platformunun yüklü olması gerekmektedir. Youtube kanalımızda, Nodejs’in nasıl kurulacağını daha önce detaylı bir şekilde anlatmıştık.
Bu kütüphanenin kurulumu için komut satırına aşağıdaki komutu girerek, kütüphaneyi yükleyebilirsiniz.

$ npm i whatsapp-web.js

Aynı zamanda QR kodu okutmak için aşağıdaki kütüphaneyi de yüklemeniz gerekmektedir.

$ npm i qrcode-terminal

Örnek Bir Kod

Aşağıdaki kod örneği, Whatsapp-web.js kütüphanesi ile geliştirilmiş bir uygulamayı göstermektedir. Bu örnek kodda, qr kodu okutularak Whatsapp hesabına bağlanılmakta ve gelen mesajlar konsol ekranında görüntülenmektedir.


const {Client} = require('whatsapp-web.js')
const qrcode = require('qrcode-terminal')

const client = new Client()

client.on('qr', qr => {
    qrcode.generate(qr, {small: true})
})

client.on('ready',()=>{
    console.log("Client is Ready !!")
})

client.on('message', message =>{
    console.log("I've this message:", message.body)
})

client.initialize();

Yukarıdaki kod örneğinde, ilk olarak whatsapp-web.js kütüphanesi çağrılmaktadır. Daha sonra qrcode kütüphanesi ile qr kodu oluşturulmakta ve kullanıcının qr kodu okutması beklenmektedir.

Kullanıcı qr kodu okuttuktan sonra, “client.on(‘ready’)” fonksiyonu çalışarak, “Client is Ready !!” mesajı ekrana yazdırılmaktadır. Son olarak, “client.on(‘message’)” fonksiyonu sayesinde, kullanıcıya gelen mesajlar konsol ekranında görüntülenmektedir.

Buradaki kodu çalıştırdığınız zaman projeyi her başlattığınızda QR okutmak zorunda kalacaksınız. Bu yüzden bir sonraki yazımızda ele alacağımız Authentication kısmı önem kazanmaktadır.

Bu örnek kodda sadece bazı temel özellikleri kullanılmıştır. Whatsapp-web.js kütüphanesi ile çok daha kapsamlı uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Whatsapp-web.js kütüphanesi, Whatsapp hesabınızı programlama yoluyla kontrol etmenizi sağlayan bir kütüphanedir. Bu kütüphane sayesinde, mesajlarınızı okuyabilir, yeni mesajlar gönderebilir, gruplara katılabilir veya çıkabilir ve hatta resim, video gibi dosyaları da gönderebilirsiniz. Yazıda, bu kütüphane hakkında bilgi verilmiştir ve örnek bir kod paylaşılmıştır. Ancak, daha kapsamlı bir uygulama geliştirmek isteyenlerin Whatsapp-web.js kütüphanesi dokümantasyonunu incelemeleri önerilmektedir.

Bu konuyla ilgili Youtube kanalımızdaki Whatsapp botu eğitim serimizi izlemeyi unutmayın.

Whastapp Botu Eğitim Serisi