Merhaba arkadaşlar,

Arduino projelerinizi online bir ortamda yapıp, onların çalışıp çalışmadığını kullanabileceğiniz online arduino simülasyon platformundan bir önceki yazımızda bahsetmiştik. Bu yazımızda basit bir arduino projesini bu online platform üzerinden nasıl yapacağımızı göstereceğiz.

Yanıp Sönen Led Projesi

Bu arduino projemizde, sırasıyla yanıp sönen ledlerle hazırladığımız bir devre kuracağız. Bu devremiz bilinen karaşimşek devresinin biraz daha ufağı olacak, karaşimşek devrelerinde 12-13 pin ve led kullanılırken devrenin karışmaması için biz bu projemizde 4 pin ve 4 led kullanacağız, isterseniz bu sayıyı 12-13 pine çıkarabilirsiniz.

Devremizin şeması şu şekilde olacak, (Yazının devamında bu şemayı nasıl kurduğumu ve kodları nasıl çalıştırdığımızı gösterdiğim bir video ekleyeceğim, projenin nasıl kurulduğuna oradan daha detaylı bakabilirsiniz. )

 

yanipsonenledler

 

Öncelikle devremizde 4 adet kırmızı led ve 10K’lık 4 adet direnç kullandık. Ledlerin Anot bacaklarını pinlere, Katot bacaklarını da GND pinine bağladık. Devreyi resmi veya videoyu inceleyerek kurabiliriz.

Proje Kodları

Projemizi kodlarken, daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz dijital giriş çıkış fonksiyonlarını kullandık. (Yazıyı incelemediyseniz linkteki yazıyı incelemeniz kodları daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. ) Kodlarımızda kullandığımız 3-4-5-6 pinleri üzerinden, ledlere HIGH ve LOW olma durumlarını yazdırdık. Kodlarımız şu şekilde:

void setup() {
 
 pinMode(3,OUTPUT);
 pinMode(4,OUTPUT);
 pinMode(5,OUTPUT);
 pinMode(6,OUTPUT);
 
}

void loop() {
 
 digitalWrite(3,HIGH);
 delay(1000);
 digitalWrite(3,LOW);
 delay(1000);
 
 digitalWrite(4,HIGH);
 delay(1000);
 digitalWrite(4,LOW);
 delay(1000);
 
 digitalWrite(5,HIGH);
 delay(1000);
 digitalWrite(5,LOW);
 delay(1000);
 
 digitalWrite(6,HIGH);
 delay(1000);
 digitalWrite(6,LOW);
 delay(1000);
}

Simülasyonu Görmek için Aşağıdaki Videoyu İzleyebilirsiniz: 

(Benzeri simulasyonlar yapmak istiyorsanız 123d.circuits.io adresini ziyaret edebilirsiniz )

Videoyu 720p’de izlemenizi öneririz.