Python_logoUzun bir süredir, siteye Python ile ilgili yazı yazmayı planlıyordum. Sonunda vakti geldi vee sonunda Python’a başlıyoruz ! 🙂 Öncelikle Python’u piton olarak telafuz etmeyi tercih ediyorum. Daha samimi geliyor 🙂 elbette farklı telafuz şekilleri var yani bir gün paytın, faytın hatta fayton gibi isimlendirmeler duyarsanız da şaşırmayın 🙂 (Genelde paytın şeklini duyarsınız ancak tercih yine de sizin)

Daha önce programlama geçmişiniz varsa, yazdığınız programı derlemek için herhangi bir komuta ihtiyaç duyardınız. Şimdi ise size bir müjdem var. Python programınızı sadece enter tuşu ile derleyip çalıştırabilirsiniz. “Vay be adamlar enter tuşu ile derlenen kod yapmış.” dediğinizi duyar gibiyim :). “Yok canım olur mu hiç öyle şey ” diyenleriniz de varsa, biraz beklesinler.

Öncelikle şunu da belirtelim Python serisinde, Python nasıl kullanılır gibi teknik anlatımlar olmayacak. Python serisinde, belirlemiş olduğumuz kodlarla örnek programlar ya da projeler yapıp bu seriyi öyle devam ettireceğiz. Yok ben Python bilmiyorum, o zaman benim işime yaramaz ben şimdi bu sayfadan çıkıp gideyim demeyin. Kullandığımız kodları en ince detayına kadar da anlatacağız, korkmayın.

Neden Python ?

Öncelikle, en baştan beri kafanızdaki soru işaretini giderelim. O kadar programlama dili varken şimdi Python da nereden çıktı, neden Python öğrenmeliyiz ? Elbette sizi Python öğrenmeye zorlayan bir durum yok, ancak anlattıklarımızdan sonra kendinizi Python öğrenmek zorunda hissedebilirsiniz. 🙂

  • Python dilini öğrenmek, çok daha kolaydır. (Bilene kolay tabii ! demeyin, biraz sabredin )
  • Basit söz dizimlerine ve basit kodlara sahiptir.
  • Google, Youtube, Instagram,Dropbox,Pinterest,Facebook,NASA, CERN, Pardus gibi şirketler Python dilinden yararlanmaktadır.
  • Açık kaynaklı bir dildir.
  • Kullanım alanları oldukça geniştir. (makine dili, oyun programlama, web programlama, bilimsel alanlar, mobil alanlar ve daha fazla telden çalabilen bir dildir)

Python’u Nasıl İndirebilirim ?

Python ile proje geliştirmeye karar verdiyseniz. Şimdi Python’u indirebiliriz. Python’un resmi web sitesi üzerinden,

https://www.python.org/downloads/

Python 3.5.2 sürümünü indirip, kuruyoruz. Kurulum sırasında, çalıştır komut satırından Python yazarak, derleyiciye ulabilmemiz için Add Python 3.5 to PATH seçeneğini de aktif etmeyi unutmayın.

Python’a Merhaba Diyelim

Her programlama dilinde adettendir. Merhaba Dünya ! demezsek olur mu 🙂

Etkileşimli kabuğu (yani kodları yazmak için açtığımız pencere) açtığımızda >>> gördüğümüz satıra

“Merhaba Dünya”  yazalım ve enter tuşuna basalım.

python

Gördüğünüz gibi karakterleri sadece çift tırnak içerisinde yazarak, enter tuşu ile hem derleyip hem de çalıştırmış olduk. Bu sadece etkileşimli kabuk üzerindeki kodlarımızda, geçerli bir durum. Daha sonra projelerimizi kaydetmemiz gerektiğinde bu satırı print ifadesiyle yazmamız gerekecek. Ancak şu an amacımız Pythonla merhaba dünya demekti.

Gördüğünüz gibi Python programlama diline başlangıç yapmış olduk. İlerleyen yazılarımızda, Python ile basitten başlayarak zora doğru projeler geliştireceğiz. Yazılarımızı takip etmeyi unutmayın 🙂