Herkese merhaba,

Ubuntu’da Netbeans çalıştırırken karşılaşabileceğiniz bir sorun olan “Not all requested modules can be enabled” hatasının çözümü sizlerle paylaşacağım. Eğer Netbeans’i default olarak kurmuşsanız bu hatayı almanız normal. Ama sorun etmeyin çözümü var.

Öncelikle bu hatayı Netbeans’i açıp New Project oluşturmaya çalıştığınızda Java Aplication’u seçip Next dedikten sonra alacaksınız. Bunun için öncelikle Netbeans’i kapatın. Ctrl+Alt+T ile terminalinizi açıp, JAVA_HOME klasörünün yerini bulmak için,

env | grep JAVA_HOME

Yazın bu size, JAVA_HOME klasörünüzün yolunu gösterecektir. Şu şekilde bir çıktı almanız gerekiyor:

JAVA_HOME=/usr/lib/jvm/java-8-oracle

Bu şimdilik dursun birazdan lazım olacak. Şimdi ise netbeans.conf ‘un konumunu bulmamız gerekiyor. Bunun için şu komutu verelim:

sudo find / -name netbeans.conf

Bu kod sonucu bize şöyle bir çıktı verecektir: (kullaniciadi kısmında kendi kullanıcı adınız yazacaktır.) Bu satırı komple kopyalıyoruz.

/home/kullaniciadi/netbeans-8.2/etc/netbeans.conf

Kopyaladığımız adrese gitmek için aşağıdaki komutu yazıyoruz: (dikkat ederseniz kopyadığımız ifadeyi sudo gedit komutundan sonra yapıştırdık)

sudo gedit /home/kullaniciadi/netbeans-8.2/etc/netbeans.conf

Daha sonra karşınıza bir kod sayfası gelecek, burada CTRL+F yaparak, netbeans_jdkhome=”” satırını hemen buluyoruz. Bu adres bizim ilk başta bulduğumuz /usr/lib/jvm/java-8-oracle adresini çift tırnak içerisindeki ifade ile değiştirdikten sonra kaydedip kapatıyoruz. Netbeans’i tekrar çalıştırdığımızda aynı hatayı almadığınızı göreceksiniz 🙂

Kolay gelsin 🙂