Uzun bir süredir internette arduino adına Türkçe kaynak olarak eksik gördüğüm bir konuya değinmek istiyorum. Bazı arduino parçaların ne işe yaradıklarını öğrenmek amaçlı internette aramışlığınız vardır. Arduino falanca modül nedir, ne işe yarar ? Gibi arattığınızda tabi ki karşınıza direk İngilizce kaynaklar çıkmıştır. Bu yüzden bu konudaki Türkçe kaynakların artırılmasına katkım olması için .. Nedir-Nasıl Çalışır ? Başlıklı konulara da sitemde yer vermeye çalışacağım.

Bugün ki üzerinde durmak istediğim konu, MB102 kodlu İngilizce ismi Power Supply ile bilinen ama Türkçesi Güç Kartı olan, çevirisinden de anlaşıldığı gibi güç kartı olarak kullanacağımız bir modül. Şekilde gördüğünüz gibi üzerinde USB çıkışı ve DC adaptör girişi bulunmaktadır. 5V ve 3.3 V değerinde voltaj çıkışı alınabilir. Yazının sonuna eklediğim videoda multimetre ile gösterilen sonuçlardan bunu daha iyi anlayabilirsiniz. 3.3V ve 5V arasında ihtiyaca göre geçiş yapabilme özelliğine de sahip. 35×55 mm boyutlarında breadboardunuza arduino ya da herhangi bir pil kaynağı kullanmadan 3.3V-5V değerlerinde güç verip devrenizi çalıştırabilirsiniz.

powsuplyJPG

Nasıl çalıştığını görmeniz için aşağıdaki videoyu da yazıya eklemek istedim. Videonun İngilizce olması, İngilizce konusunda sıkıntı çekenler için çok önemli değil, gerekli bilgileri yukarıda açıkladım.Videoyu görsel olarak izlemeniz bile çalışma mantığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Videoyu çeken abimizin heycanlı anlatımından dolayı video sıkıcı bir video olmaktan çıkıp, 5dk da sizi sıkmayacak bir video haline de gelmiş. Ayrıca videonun sonunda 2$ gibi bir fiyata alabileceğiniz söyleniyor ancak benim araştırdığım kadarıyla piyasa da 0.99$ fiyatında olanları da mevcut.İyi seyirler 🙂