Bu yazıda sizlere güneş pillerinin çalışma mantığını açıklayarak ve bu mantığı kullanarak basit bir şekilde güneş enerjisi ile çalışan araba nasıl yapabilirsiniz onu açıklamaya çalışacağım.

Güneş Pili Nedir ? 

gunespili

Güneş pilleri bir başka ismi ile fotovoltatik piller ışık enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren araçlardır.

 

 

 

 

Güneş Pili Nasıl Çalışır ?

solar-panel-and-solar-cellGüneş panelleri, solar hücrelerden oluşur.Solar hücreler, elektrik akımını oluşturmak için pozitif ve negatif katmandan oluşur. Güneş pilinde çok elektronlu P tipi yarı iletken madde ve elektronca fakir olan N tipi yarı iletken katman bulunur.  Güneş ışığı  foton denilen küçük enerji paketleri, P katmanından elektron koparır. Kopan elektronlar kazandıkları enerjiyle N tipi katmana doğru aralarında yük dengesi oluşuncaya kadar tek yönlü akarlar. Bu şekilde gerçekleşen olayda DC akım oluşur. Elektronlar kurulan devreler boyunca ilerleyip tekrar P katmanına geri dönerler.

 

 

 

Güneş Pillerinin çalışma mantığını daha iyi anlayabilmek için, aşağıdaki 3D animasyonu izleyebilirsiniz.

 

Şimdi ise bu mantığı kullanarak yaptığım oyuncak arabanın nasıl çalıştığına göz atalım, 

Malzemeler,

1 adet DC motor

Oyuncak araba parçaları

1 adet güneş paneli

Oyuncak araba parçalarını monte ettikten sonra, güneş panelinin 2 ucunu iletken bir kabloyla panele lehimliyoruz, daha sonra kablonun diğer uçlarını DC motorun 2 ucuna lehimliyoruz, daha sonra bu sistemi arabanın gövdesine monte ediyoruz. Güneşli bir ortamda oluşan akım ile dc motor dönmeye başlıyor, bunun sonucunda tekerleklere bağlı olan mekanizma tekerlekleri dönmesini sağlıyor bu şekilde güneş enerjisi ile çalışan basit oyuncak arabamız çalışmış oluyor. Bağlantıları resimden inceleyebilirsiniz.

gunes-enerjisi-ile-calisan-araba

gunes-enerjili-araba

Güneş pillerini kullanarak bir çok proje yapabilirsiniz, güneş enerjisi ile çalışan oyuncak araba bunlardan sadece biri. Örneğin kullandığımız güneş paneli ve motoru kağıttan yaptığınız bir rüzgar gülüne bağlarsanız, güneş enerjisiyle çalışan basit bir rüzgar gülü yapabilirsiniz. Daha birçok örnek verilebilir, nasıl kullanacağınız sizin hayal gücünüze kalmış 🙂

İyi çalışmalar.