Programlama Öğrenmeye Hangi Dilden Başlamalıyım ? ” sorularını programcı olmak isteyen çoğu insandan duyuyoruz, hatta bu soruyu programlama öğrenmeye başlarken siz bile sormuşsunuzdur. Nereden başlamalıyım gibi sorularla başlayıp, devamını getirebiliyorsak eğer, iyi bir programcı olma yolundaki ilk adımımızı atmış sayılabiliriz.

Neden C programlama ?

Programlama öğrenmek istiyorsak eğer, bunu bütün dillerin temeli olan C programlama dili ile başlamamız daha doğru olacaktır. Mühendislik eğitimlerine baktığımız zaman, 1. sınıfta C programlama dili gösterilirken sonraki senelerde java, android, matlab gibi diller gösterilmektedir. Ayrıca en popüler dil olması da tercih sebeplerinden biri sayılabilir http://langpop.com sitesini incelediğiniz zaman, c programlama dilinin en çok tercih edilen dillerden biri olduğunu görebilirsiniz. C size geliştirilebilir bir yazılım ortamı sunar ve birçok programlama dilinin de temelidir. C++, Java, JavaScript, JavaApplet, PHP, C#, … gibi diller C dilinden esinlenmiştir.Zengin kütüphanelere sahiptir. kişisel bilgisayarlar için standart geliştirme dilidir.

Programlamaya başlayıp, ufak tefek bile olsa program yazmaya başladığınız zaman inanıyorum ki programlamaya karşı hevesiniz daha bir artacak. Bunu ben yaptım diyebileceğiniz birçok proje, program bile geliştirebilirsiniz. Bunlar ufak projeler bile olsa sizi her geçen gün daha mutlu hale getirecek projeler yapabileceksiniz. Önemli olan kararlı bir şekilde devam etmek ve asla pes etmemek.

Başlarken söylenebilecek en önemli cümle, “iyi bir yazılımcı olmak istiyorsanız yaptığınız işten keyif alın ! ”  olacaktır.