Merhaba arkadaşlar, robotik çalışmalarına ilgi duymaya başladığımdan beridir, bu konuda internette birçok araştırma yapıyorum, elbetteki ilk sorduğum soru robot yapmaya nasıl başlanır olmuştu işte bu şekilde Arduino ile tanıştım ve öğrenmeye karar verdim. Siz de robot yapmak, herhangi bir konuda Arduino projeleri geliştirmek istiyorsanız gelin beraber öğrenelim.
İnternette Arduino konusunda Türkçe içerik sitelerinin çok azınlıkta olduğunu söyleyebilirim, bu yüzden Türkçe arduino içeriklerini artırmaya  katkımız olması amacıyla Arduino öğrenim sürecimi kayıt altına alıp, sizlere sunmaya karar verdim.

Arduino Öğrenmeye Başlamak İçin Nelere İhtiyacımız Var ? 

İnternette, arduino başlangıç seti adı altında bu şekilde içerisinde Coşkun TAŞDEMİR’in kitabınında bulunduğu yeni öğrenmeye başlayanlar için başlangıç setleri bulunuyor. Bunlardan birini temin edebilirsiniz. Ben bu şekilde bir set alarak, arduino öğrenmeye başladım. Benim tavsiyem Arduino kitabının bulunduğu setleri almanız, çünkü bu kitap gerçekten çok güzel bir şekilde hazırlanmış, yeni başlayanlar için mükemmel bir kitap. Setin resmini aşağıda paylaştım bu şekilde alacağınız bir set ile öğrenmeye başlayabilirsiniz.

arduino-set

 

Arduino öğrenmeye, set içerinde gelen arduino-uno ile başlıyoruz, birçok arduino çeşiti var fakat başlangıç için, arduino-uno öğrenmemiz yeterli olacaktır.

Arduino-Uno Nedir ?

En çok kullanılan Ardiuno-Uno modelidir. Üzerinde Atmega 328 mikrodenetleyici bulundurmaktadır. Hem usb girişinden hem de adaptör girişinden beslenebilir.

Arduino_Uno

 

Arduino Öğrenmeye Başlayalım

Bunun için öncelikle, Arduino geliştirme ortamını indirmemiz gerekiyor bu yüzden, http://arduino.cc/en/Main/Software  adresine giderek, buradan indirelim.

 

Bu yazımızda, Arduino hakkında kısa bilgiler öğrendik, bir sonraki yazımızda Arduino ile yaptığımız uygulamaları bulacaksınız.