L293D-motor-shield-2   Arduino motor kartı kullanımı olarak projelerinizde kolaylık sağlayan bir arduino entegresidir. Projelerinizde Arduino üzerine takarak rahatça kullanabilirsiniz. Bu yazımızda kart üzerindeki hangi pinleri ne için kullanıyoruz ve DC motoru nasıl sürebileceğimizi anlatacağım. İlerleyen yazılarımızda adım(stepper) ve servo motorlarında nasıl kullanacağını anlatmayı planlıyorum.

Bu Arduino motor kartı ile 4 adet DC motoru, 2 adet Adımmotoru veya 2 servo motoru çalıştırabilirsiniz. Üzerinde 2 adet L293D entegresi vardır. Motorların hız ve yönleri ayrı ayrı kontrol edilebilir.Motor kontrolü yapmak için kullanacağımız bir kütüphane mevcuttur. Bu kontroller AFMotor Kütüphanesi ile yapılır.

Bu entegre kart (shield) ile ilgili önemli konulardan birisi de bu kartı nasıl besleyeceğimizdir. Arduino üzerinden çekeceğimiz akım motor kartını çalıştırmak için yeterli olamayacağı için sürücüyü dışardan bir kaynakla beslememiz gerekir. Eğer ki Arduinoyu dışardan bir kaynakla beslemeye çalışırsak Arduinoyu yakabiliriz. Bu yüzden sürücüyü dışarıdan beslememiz gerekir.

 

Hangi Pinleri Ne İçin Kullanabiliriz ?

Pinler kodları yazabilmek ve motorları düzgün bağlayabilmek için önemlidir.

6 analog pinin tamamı kullanılabilir. Dijital pinlerden 2 ve 13 ve analog  A0-A5 hariç tüm pinleri kullanabiliriz.

Dijital pin 11: DC Motor #1 /Stepper #1 (Aktif etme / hız kontrol)

Dijital pin 3:  DC Motor #2 / Stepper #2 (Aktif etme / hız kontrol )

Dijital pin 5:  DC Motor #2 / Stepper #2 (Aktif etme / hız kontrol )

Dijital pin 6:  DC Motor #2 / Stepper #2 (Aktif etme / hız kontrol )

Motor shield’i incelediğimizde üzerinde M1,M2,M3 ve M4 kısımlarını görebiliriz, DC motorumuzu bu kısımlardan herhangi birine bağlamamız gerekir.

Öncelikle kullanacağımız kütüphanenin AFMotor Kütüphanesi olacağından yukarıda bahsetmiştim, editöre öncelikle bu kütüphaneyi kuruyoruz.

Daha sonra bu kuracağımız devreyi çalıştırmamız için 4 adet 1.5 voltluk pil kullanıyoruz, benim yaptığım gibi pilleri birbirine lehimleyerek kullanabilirsiniz. Pillerin bağlantılarını kart ile sağlamadan önce aşağıdaki kodları (isterseniz kendi yazacağınız kodları) Arduinomuza bağlantı kablosu ile atıyoruz. Arduinoyu bilgisayardan çıkardıktan sonra kart üzerinde M+ pinini pilin + kutbuna, GND pinini ise pilin – kutbuna bağlıyoruz isterseniz bunun için mini devretahtası (breadboard) kullanabilirsiniz. Daha sonra M2 pinlerine göre ayarladığım kodların doğru çalışması için DC motoru, M2 kutuplarına bağlıyoruz.

#include <AFMotor.h>
 
AF_DCMotor motor(2, MOTOR12_64KHZ); // 2. motor  64KHz pwm
 
void setup() {
 Serial.begin(9600); // Serial monitörde test edelim
 Serial.println("Motor test!");
 
 motor.setSpeed(200); // motor hızımız belirlendi
}
 
void loop() {
 Serial.print("tick");
 
 motor.run(FORWARD); // motoru ileri çalıştır
 delay(1000);
 
 Serial.print("tock");
 motor.run(BACKWARD); // motoru geri çalıştır
 delay(1000);
 
 Serial.print("tack");
 motor.run(RELEASE); // dur
 delay(1000);
}

Şeklinde kodlarımızı yazıyoruz, bu sayıları kodları istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Bu anlatımın daha etkili olabilmesi için nasıl çalıştığını gösterdiğimiz, videomuzu mutlaka izleyiniz 🙂