Bir önceki yazımızda, arduino’yu indirebileceğiniz resmi sitesinin adresini vermiştik. Programı sorunsuz bir şekilde indirdiyseniz eğer, programı tanımaya başlayalım.

*Programı açtığımız zaman ilk önce böyle bir ekranla karşılaşıyoruz, arduino kodlarını yazacağımız editör (IDE) aşağıdaki şekildedir.

arduino-gelistirme-ortami

 

*Programın kendi içerisinde bir de datasheeti bulunuyor. Resimdeki gibi File>Examples>Basic kısmında birçok örnek proje bulabilirsiniz isterseniz bunları arduino’nuza yükleyip çalıştırabilir ya da blink kısmında kodların açıklamalarını bulabilirsiniz. Açıklamalar /* açıklama */ şeklinde verilmiştir. Bunları incelemenizi öneririz.

blink

*Ardiuno programında, Ardiuno-Uno üzerinde çalışacağımız için, resimde gösterdiğim gibi Ardiuno-Uno’yu seçiniz.Bu listede birçok Arduino ismini de görebilirsiniz.

ardiuno-uno-secim

 

*Arduino’ya başlarken şimdilik öğrenmemiz gereken geliştirme ortamı özellikleri bu kadar yeter, diğer özellikleri proje geliştirirken anlatacağız bu şekilde, öğrendikleriniz havada kalmamış uygulamalı olarak görmüş olursunuz.

Bir sonraki yazımızda, setup-loop adlı fonksiyonların kullanımları ve led yakıp-söndürmeyi öğreneceğiz.