arduinogirscikis  Arduino üzerinde 14 adet giriş-çıkış pinleri bulunmaktadır. Arduino derleyicisi (IDE) üzerinden gönderdiğimiz giriş-çıkış fonksiyonları ile bu pinlere bağlı olayları kontrol edebiliyoruz. Örneğin bir ledi yakmak, bir butonun kontrolü gibi olayları bu pinler üzerinden giriş-çıkış fonksiyonları yardımı ile yapabiliyoruz.

Arduino üzerindeki pinlerin giriş veya çıkış olduklarını belirlemek için kullandığımız fonksiyon(method) pinMode() fonksiyonudur. Kullanım şekli pinMode(pin_numarasi,mod) şeklinde ifade edebiliriz. Buradaki pin_numarasi işlemi hangi pin üzerinden gerçekleştireceksek onu temsil eder. Mod parametresi ise INPUT ve OUTPUT modlarını temsil eder. INPUT giriş fonksionu, OUTPUT çıkış fonksiyonudur.

OUTPUT yani çıkış fonksiyonlarına değer gönderebilmemiz için digitalWrite() fonksiyonu, INPUT yani giriş fonksiyonlarına da bu değeri okutabilmemiz için digitalRead() fonksiyonu kullanmamız gerekir.

Örneğin, Arduinomuzun 5. pinine bağladığımız bir ledi yakmak istiyoruz, 

pinMode(5,OUTPUT) şeklinde bir çıkış veriyoruz, Bu komutu void setup() kısmına yazmayı unutmuyoruz, daha sonra sürekli değer gönderebilmemiz için, digitalWrite() fonksiyonunu void loop() kısmına yazıp, HIGH veya LOW veriyoruz. Yani şu şekilde yazmamız gerekiyor,

 

Adsız

Devremizde buton kullanacaksak, bunun için de digitalRead() komutunu kullanabiliriz.

Örneğin; butona bastığımızda ledi yakacağımız bir devre tasarlayalım, bunun için yine 5. pine bağladığımız bir led kullanalım. Butonu da 7. pine bağlayalım. Buton değerini okumamız için int türünden bir değişken tanımlamamız gerekiyor, bunun için kodlarda gördüğünüz gibi value  ismindeki değişkenini tanımladık, kodları inceleyerek daha net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Adsız

Gördüğünüz gibi giriş-çıkış fonksiyonlarının kullanımları oldukça kolay, sizlerde bu fonksiyonları kullanabileceğiniz farklı devreler oluşturabilirsiniz.