Merhabalar,

Arduino’ya yeni başlayacak arkadaşlar için bu yazıyı oluşturmaya karar verdim. Arduino’ya ilk başladığım zamanlarda, çok aceleci davranarak çok geniş bir araştırma yapmadan Arduino seti almıştım. Türkiye’deki Arduino parça fiyatları malesef oldukça yüksek olduğu için biraz pahalıya patlamıştı. Arduino ile uğraşan arkadaşlar benim gibi öğrenci olduklarından, Arduino öğrenim süresinde karşılarına çıkan en büyük engel belki de maddiyat olmuştur. Çünkü Arduino çalışmalarınız, geliştirdiğiniz projeler arttıkça bir çok ekipmana ihtiyaç duyuyor. Bu süreçte öğrendiklerimi ve tecrübe ettiklerimi sizlerle paylaşarak yeni başlayan arkadaşların benim gibi aceleci karar verip hataya düşmemeleri için bu yazıyı hazırlamaya karar verdim.

Arduino’ya Yeni Başlayanlar Nelere İhtiyaç Duyar ?

Böyle bir sorunun cevabı, tabi ki de Arduino’nun herhangi bir modeli olacaktır diyeceksiniz ama değil 🙂 Arduino’ya yeni başlayanlar öncelikle sabırlı olmaya ihtiyaç duyar. Bunu söylerken size komik gelebilir ama işin içine tamamen girdiğiniz zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Yukarıda bahsettiğim gibi ilk zamanlar bana da saçma gelmişti büyük bir hevesle her şeyi şimdi yapacağım , şimdi denediysem olacak ! Demiştim tabi sonra bi süre sabır ve emek gerektiğini anladım. Sizin bu süreci yaşamamanız için ben kopya verip sabır gerektiğini şimdiden söylemiş olayım 🙂

Şimdi gelelim elinizde bulunması gereken bazı malzemelere,

Arduino Seçimi

Arduino Uno modeli başlangıç için idealdir. Ayrıca internette bir çok kaynak bulabileceğiniz bir Arduino modelidir.Çünkü çoğu insan kullanımı kolay olduğundan başlangıçta Uno modelini denemiş bir çok problem yaşamış ve bunları forumlarda, bloglarda sormuş soruşturmuş. Bu şekilde sizin de faydalanacağınız bir çok yazı çıkmış ortaya bu yüzden Arduino Uno ile başlamanız tavsiye olunur. Türkiye’deki ortalama fiyatlara baktığımız zaman ortaya orjinal ve klon muhabbeti çıkıyor. Eğer orjinal ürün takıntınız var ve para harcamayı seviyorsanız orjinal modelleri tercih edebilirsiniz. Türkiye fiyatları 60-70 TL arası değişiyor. Performansı açısından tabi ki klondan biraz daha iyi ama bana sorarsanız orjinaline bu kadar para vermeye hiç gerek yok tabi ki siz bilirsiniz. 🙂 Türkiye’deki klon fiyatları ise 25-40TL civarlarında. Yurt dışı fiyatlarına baktığımız zaman 4$-5$ dolar civarlarında bile bulabileceğiniz klonlar yer alıyor, sabırlı olup ben beklerim derseniz tabi ki yurt dışından almak daha mantıklı sonuçta daha bir çok malzemeye ihtiyaç duyacaksınız. 4$-5$ civarı satılan Arduino’dan ne olur canım demeyin kullanıcı yorumlarını okuduğumuz zaman memnun olan insanları göreceksiniz ki ben de bundan 2 ay önce aldığım 6$’lık klon Arduinomu denediğimde diğer elimde bulunan Arduinodan bi farkı olduğunu görmedim açıkcası. 4$’lık olan Arduino’dan bugün sipariş verdim geldiği zaman site üzerinden ufak bir inceleme yazısını sizlerle paylaşırım.

Komponent Seçimi

Benim yine tavsiyem yurtdışından temin etmeniz, çünkü yurtdışından bu resimdeki gibi bir seti 3-4$ civarına satın alabiliyorsunuz. İçerisinde ihtiyacınızı görecek bir çok kompanent bulunuyor. Bunlardan biraz bahsedeyim, benim aldığım aşağıdaki sette 180 adet çeşitli direnç, 4 adet potansiyometre, 12 adet led, 6 adet buton ve onlarla uyumlu çeşitli 18 adet renkli buton kabı bulunuyor. Link vermek istemiyorum bu resmi zaten bir çok yurtdışı mağazasında görürsünüz size uygun gelen fiyatlı ürünlerden seçim yapabilirsiniz.

kompanenets

Devretahtası (Breadboard) Seçimi 

Devre tahtası (breadboard) üzerinde devre kurabileceğiniz bir devre tahtası. Tek başına almak istediğiniz zaman ortalama 2$ gibi bir fiyatı var. Ancak benim size tavsiye edeceğim, resimdeki gibi ufak bir set almanız. İçerisinde breadboarda arduino dışında güç vermek için kullanacağınız bir modül ve 65 parça kablo (jumper) bulunuyor fiyat olarak, 4$ civarında.

brd

 

Kablo (Jumper) Seçimi

Kablolar dişi-erkek çeşitlerine göre farklılık gösteriyor. Bunların her birinden elinizde bulunmasında fayda var. Bu şekilde isterseniz ortalama, 120 parça kabloya 4$ civarı bir fiyata sahip olabilirsiniz. Bir önceki devretahtası setinden tercih ederseniz şimdilik o yeterli olacaktır.

Şimdi şöyle bir hesap yaptığımızda, 12-15$’a Arduinoya başlamak için yeterli ekipmanınız olacaktır. İnternetten araştıran arkadaşlar, böyle bir setin en az 60-80 liraya satıldığını görebilirler. Bunlar dışında projelerinizi geliştirmek için sensörler veya farklı Arduino ekipmanları için başka bir konuda açıklama yapacağım. Şimdilik konuyu uzatıp sizi sıkmak istemiyorum. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle,

iyi çalışmalar.